Berte deti do divadla!

O divadlách na Slovensku, zriaďovaných i nezriaďovaných, nám porozprávala skvelá odborníčka a teatrologička Mgr. art. Lenka Dzadíková, ArtD. Vytvorila pre Vás praktický súhrn informácií, ktoré môžete zúžitkovať, ak sa rozhodnete putovať za kvalitnou divadelnou kultúrou…

V článku nájdete:

  • podľa čoho vyberať vhodné predstavenie
  • prehľad zriaďovaných a nezriaďovaných divadiel
  • prehľad divadiel hrajúcich v iných jazykoch
  • odporúčania kvalitných produkcií pre túto sezónu

Foto: Juraj Starovecký

Ísť s deťmi do divadla je v našich končinách považované za dobrý zvyk, príspevok k ich výchove a vzdelávaniu. Deti môžu ísť do divadla s rodičmi a starými rodičmi alebo počas pobytu v škôlke a škole. Môžu ísť za divadlom (do jeho stálej budovy, kultúrneho domu a pod.) alebo príde divadlo za nimi. Pripomeňme, že znakom dobrého divadla pre deti je to, že baví aj dospelých. Vyberajte svojim deťom (alebo svojim žiakom) s láskou, ale aj s primeranými nárokmi na kvalitu

Ak sa zameriame na vek divákov a diváčok, tak okrem dospelákov sú cieľové skupiny štyri: batoľatá (od desiatich mesiacov do troch rokov), predškoláci, školácidospievajúci ľudia od dvanástich rokov. Posledná menovaná skupina má možnosť pozrieť si už viacero inscenácií špeciálne pre nich, ktoré sa venujú najmä spoločenským otázkam, histórii či ekológii.

Pre deti tvoria zriaďované divadlá (zriaďuje ich štát, vyšší územný celok alebo mesto) a súkromné divadlá. Ich tvorba pokrýva všetky divadelné druhy, navštíviť teda môžete činohernú, bábkovú, opernú a baletnú respektíve tanečnú inscenáciu.

Ak žijete v meste, v ktorom sídli divadlo, máte to o čosi jednoduchšie. Ak v ňom sídli bábkové divadlo s vlastnou scénou (Žilina, Nitra, Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Prešov), ponuku inscenácií máte širšiu, pretože „bábkače“ tvoria predovšetkým pre deti a každú sezónu naštudujú tri až štyri nové tituly. Ak bývate ďaleko od divadla, môžete za ním  vycestovať alebo sledovať, kedy bude divadlo hosťovať u vás. Súborov, ktoré cestujú po Slovensku a hrajú na rôznych podujatiach, sú u nás desiatky. Tie však pri príprave svojich inscenácií zväčša myslia na to, že je potrebné, aby bola ich scéna skladná (ľahko prenosná) a aby inscenáciu dokázali zahrať aj bez techniky. Preto občas doprajte deťom aj zážitok z návštevy skutočnej divadelnej sály a všetkých priestorových a technických vymožeností „kamenného“ divadla.

Miest, na ktorých pravidelne hrávajú nezávislé divadlá, je viacero. Okrem kultúrnych domov a knižníc sú to centrá kultúry. Napríklad Bašta v Bardejove, Viola v Prešove, Diera do sveta v Liptovskom Mikuláši, Záhrada v Banskej Bystrici, Klub Lúč v Trenčíne, Malý Berlín v Trnave alebo Nová cvernovka v Bratislave a viaceré ďalšie. 

Osobitnou kapitolou sú divadielka hrajúce v materských škôlkach, ktorých kvalitu prakticky nie je možné skontrolovať. Tento výber je v rukách riaditeliek a riaditeľov, prípadne učiteliek a učiteľov a aj im môžeme pripomenúť, že majú právo vyžadovať kvalitu a okrem finančnej ponuky zvážiť aj estetické a obsahové kvality inscenácie

Na malých divákov a diváčky myslia aj národnostné divadlá. Ak je vaše dieťa z bilingválneho prostredia alebo z akéhokoľvek dôvodu by rado videlo inscenáciu aj v inom ako v slovenskom jazyku, má takú možnosť divadlách Thália KošiceJókaiho divadlo v Komárne (maďarčina), v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove (rusínčina) a v Divadle Romathan Košice (rómčina). 

Vidieť koncentrovane výber dobrého divadla zo Slovenska aj zahraničia môžete aj vďaka festivalom, ktoré sa na Slovensku konajú. Z tých väčších spomeňme napríklad festival Bábkarská Bystrica v Banskej Bystrici, Bábkovú Žilinu, Dotyky a spojenia v Martine, Virvar v Košiciach. Nenechajte si takúto príležitosť ujsť, zväčša ide o výber takých inscenácií, ktoré stoja za pozornosť. Ak pre svoje dieťa vyberiete inscenáciu v akomkoľvek meste, nech už v nej prevládajú vyjadrovacie prostriedky akéhokoľvek divadelného druhu, nech už sa koná na Medzinárodný deň detí, na svätého Mikuláša alebo len tak v bežný víkend, myslite na to, že deti si zaslúžia kvalitu. Odmietnite infantilitu, šmíru, afekt a prostotu. Ak niektorí tvorcovia pracujú podľa hesla „deťom to bude stačiť“, vy to prijať nemusíte a môžete chcieť navštevovať také predstavenia, z ktorých budete mať potechu vy aj vaše deti. Niektoré potom dokážu podnietiť dialóg medzi vami a deťmi aj na náročnejšie témy. 

Z divadelnej tvorby pre Vás Mimo s Lenkou odporúčajú:

Pre detského diváka:

Bratislavské bábkové divadlo | Chronoškriatkovia, OkololO, Budkáčik a Dubkáčik, Mauglí, Neviditeľní

Nové divadlo | Rojko, Rozprávky po telefóne, Kocúr v čižmách

Bábkové divadlo Žilina | Trafená hus

Bábkové divadlo na Rázcestí | Šepoty lesa, Veľká cesta

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského | Pom pomové rozprávky

Pre násťročných:

Divadlo Ludus Bratislava | Tajný denník Adriana Mola, Na západe nič nové, Stano a zlá noha

Divadlo Jána Palárika | Kopanec

Bratislavské bábkové divadlo | Príbehy stien

Nové divadlo | Anna Franková, Zlodejka kníh 

#bábkové divadlo, #batoľatá, #divadlo, #deti, #dospievajúci, #dzadíková, #festivaly, #kultúra, #kvalita, #mládež, #národnostné divadlá, #násťroční, #predškoláci, #súkromné divadlo, #zriaďované divadlo

<– Batolárium

Nech si dieťa vyberie knihu, po ktorej túži –>

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *