Dobroslav – obyčajná žaba

Človek by čakal, že žaby, rovnako ako ryby, mloky, komáre a iní obyvatelia rybníka, budú iba obyčajnými žabami v rybníku a nič viac. To však neplatí pre Dobroslava.

Dobroslav sa dnes rozhodol byť úplne inou žabou. Postavil sa nad hladinu a pozorne sledoval svoj pokrivený odraz, ktorý vyzeral asi takto:

„Dnes to ale vôbec nie je zlé,“ povedal sám pre seba a upravil si vlastnoručne vyrobený náhrdelník z tŕstia a rybích ikier. 

„Dnes to ale vôbec nie je zlé,“ zopakoval a vynechal zo svojho raňajšieho rituálu hneď niekoľko vecí:

  • ranné naťahovanie,
  • ranné kŕkanie,
  • ranné plávanie
  • a ranné chytanie komárov.

Áno, čítate dobre. Dobroslav odštartoval svoj deň nalačno. Niežeby sa rozhodol začať s novou diétou. Kdeže. Dobroslav sa jednoducho rozhodol, že: „Dnes to ale vôbec nie je zlé.“

…na to, byť inou žabou.

Lenže to, že sa nenajedol, je iba vnútorná záležitosť. Ešte potrebuje aj niečo navonok. Pochopiteľne, pokiaľ by o tomto inom dni vedel iba jeho žalúdok, nebolo by to ono.

Či vlastne…

…nebolo by to iné. 

„A čo je viac navonok, ako poriadny kostým?!“ nahlas potvrdil svoje myšlienky Dobroslav. Vzápätí elegantne obskákal celý rybník a pozbieral, čo bolo treba.

Na výrobu poriadného kostýmu potreboval: 

  • riasy,
  • modré a žlté chrobáčiky (rozdrvené farbia namodro a nažlto),
  • steblá trávy
  • a žabí hlien pre správny lesk.

Keď to všetko pospájal a zafarbil, vyzeral asi takto:

„Dnes to ale vôbec nie je zlé,“ pochválil sám seba za dobre odvedenú prácu a vybral sa na cestu. 

Že kam? Každý, kto sa raz rozhodne byť inou žabou, musí navštíviť Úrad pre iné dni iných žiab, kde školený odborník podrobne zhodnotí, či iný deň prebehol v súlade so všetkými pravidlami.

Keď Dobroslav dorazil na Úrad pre iné dni iných žiab, postavil sa pred dvere a ostal tam stáť.

Nebojte, je to bežný postup. Návšteva normálneho úradu by sa nezaobišla bez zaklopania a vojdenia dnu, tu však platia iné móresy.

Po čase z dverí vyšiel odborník. Na pleciach niesol exotických vtákov, ktoré dávali pozor, či svoje veľké brucho tlačí správnym smerom. Dobroslav sa postavil na schodík pre posudzovanie inakosti, rozpažil ruky, aby vynikol jeho jagavý kostým a zdvihol hlavu vysoko, najviac, ako sa mu dalo. 

To však nebolo všetko. Dobroslavov lačný žalúdok zacítil príležitosť, a tak zaškvŕkal najhlasnejšie ako kedy nejaký lačný žalúdok zaškvŕkal. 

Exotické vtáky na chvíľu stratili orientáciu a odborník Úradu pre iné dni iných žiab zaujato prekrížil ruky na svojom veľkom bruchu.

„Hm…,“ zamyslel sa odborník. 

„Dobroslav, dnes to ale vôbec nie je zlé,“ dokončil svoj verdikt a odišiel. 

„Vedel som to!“ Dobroslav sa spokojne usmial a vrátil sa späť do obyčajného rybníka byť normálnou žabou.

Napísala a ilustrovala Veronika Trokšiarová, © kulturapredeti.sk, 2022

#príbeh #čítanie #pre malých ľudí #Dobroslav #žaba #rozprávka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *