Posvieťte si s nami na sny | knižno-hudobné workshopy Artforum

Zdroj: https://posviettesi.wixsite.com/my-site-1-1

Martina Jánošíková
Martinine poličky s knihami kypia hlavne tými detskými. Jej knižno zberačské schopnosti prepukli v trinástich rokoch. Zistila, že knihy možno pretaviť do divadla, hrať sa s nimi, rozprávať ich, recitovať z nich. Desať rokov experimentovala s literatúrou ako pedagóg, päť rokov ich vyhľadávala na úrovni archeologickej práce pre kníhkupectvo Artforum a varí z nich podujatia Posvieťte si s nami na sny. Štrnásť rokov ich nenápadne servíruje svojim vlastným synom a širokej rodine. Baví ju storytelling, zbieranie príbehov a húb, vymýšľanie kurzov rozprávačstva pre deti a dospelých. Ulahodíte jej rozprávkou, ktorú ešte nepozná. Preto je jej prvou zavarenou knihou Biela kňažná od Márie Ďuríčkovej. Martina J. zavára s Miriam H., s ktorou má po sebe meniny aj narodeniny. Tieto duše sú spolu zavarené už dávno. 

Miriam Halamičková
Miriam si už nejaký čas všíma, že jej prospieva občas vystúpiť von zo svojho príbehu a aspoň na chvíľu vstúpiť do nejakého cudzieho. Vyvetrá sa tým duša. Aj preto sa pre ňu knihy stali úľavou pomedzi pranie plienok a varenie zdravých zeleninových jedál, ktoré jej deti viac rozptyľovali po kuchyni, než koncentrovali v bruchu. Knihy, naopak, tvoria akúsi prívetivú líniu cez tieto roky rodičovstva. Tie detské sa stali rodinnou vášňou, tie dospelácke dverami von z každodennosti. Príbehy rada rozpráva a pretvára s deťmi do niečoho výtvarného. Baví ju stáť s Martinou J. pred regálom v Artfore a hľadať nové poklady. Miriam je liečebná pedagogička a huslistka, od roku 2015 číta deťom v Bibiane, na podujatiach Posvieťte si s nami na sny a v Petržalskej knižnici.

Workshopy a iné aktivity si bližšie môžete pozrieť tu.

POSVIEŤTE SI S NAMI NA SNY odporučili Monika a Oliver z kapely Toddler Punk v článku Deťom sa oplatí kódovať kvalitné knihy, hudbu či filmy už od útleho veku | Rozhovor s členmi kapely Toddler Punk.

Zdroj: https://posviettesi.wixsite.com/my-site-1-1

Zdroj: https://posviettesi.wixsite.com/my-site-1-1

#workshopy #aktivity #čítanie #hudba #literatúra #pre deti #artforum #vzdelávanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *