John Boyne | spisovateľ

John Boyne je írsky spisovateľ. Vydal desať románov, päť kníh pre mládež a zbierku poviedok. Medzinárodne ho preslávil román pre deti Chlapec v pásikavom pyžame, za ktorý dostal niekoľko významných literárnych cien.

Z našej redakcie pre Vás od Johna Boyna vyberáme:

Chlapec v pásikavom pyžame

Príbehy nevinnosti existujú aj v tej najdesivejšej realite. Toto je príbeh dvoch chlapcov v časoch, ktoré nemôžu nijako ovplyvniť. Začína sa v Berlíne roku 1942. Jedného dňa sa Bruno vráti zo školy a nájde pobalené všetky veci. Jeho otec dostal nové miesto a rodina sa s ním musí odsťahovať ďaleko na zvláštne miesto, kde nemá čo robiť, kde sa nemá s kým hrať. Kam len oko dovidí sa tiahne plot, ktorý ho oddeľuje od čudných ľudí. Bruno je však prieskumník a nezmieri sa s tým, čo vidí. Pri prieskumných cestách pozdĺž plota stretne chlapca, ktorého život a podmienky sú úplne odlišné od jeho.

Zdroj: https://www.martinus.sk/?uItem=183086

Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta

Na rodine Brocketovcov nie je nič neobyčajné. Sú nudní, vážení a sú na to hrdí, ohŕňajú nos nad všetkým nezvyčajným a odlišným. Až do okamihu, keď prišiel na svet Barnaby Brocket, ktorý sa odmietal podriadiť zákonom gravitácie – on jednoducho lietal. Zúfalo chcel potešiť svojich rodičov, snažil sa zo všetkých síl ostať nohami na zemi, ale jednoducho to nešlo. Jeden osudný deň sa Brocketovci rozhodli, že toho majú dosť a nechajú svojho syna odletieť. Vystrašený, zúfalý a najmä osamelý Barnaby vletel do cesty jednému veľmi špeciálnemu teplovzdušnému balónu a tam sa začala jeho zázračná cesta okolo sveta.

Zdroj: https://www.slovart.sk/buxus/generate_page.php?page_id=29178

Autora kníh Johna Boyna sme vybrali na základe odporúčania od Kataríny Mišíkovej Hitzingerovej, ktoré aj s ďalšími nájdete v tomto článku.

#kniha #boyne #10+ #čočítať #deti #mládež #literatúra #chlapecvpásikavompyžame #vojna #antisemitizmus #nacizmus #úžasnácestabarnabyhobrocketaokolosveta #inakosť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *