Mimo na cestách

Mimo na cestách: Bienále ilustrácií Bratislava 2023

275 ilustrátorov a ilustrátoriek z 36 krajín s 2072 ilustráciami z 355 kníh. Keď sme si túto informáciu prečítali, Mimo hneď začal do nás štuchať, aby sme sa išli pozrieť. A teda sme aj išli – na Bienále ilustrácií Bratislavy 2023, prehliadku ilustrácií detských kníh, ktorá trvá až do 3. decembra!

V článku sa dozviete:

  • Čo je Bienále ilustrácií Bratislava (ďalej ako BIB) a kde všade sa odohráva?
  • Čo zaujímavé vidieť na BIBe?
  • Ako vybrať správnu knihu pre dieťa?
  • V čom je ilustrácia v knihe odlišná od svojho originálu?
  • Tipy čo čítať.

Súťažná časť prehliadky sa koná v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti, sprievodné aktivity a ďalšie výstavy sa konajú aj v priestoroch galérií a inštitúcií v centre Bratislavy. Návštevníci môžu navštíviť výstavu Sieň slávy v Dvorane Ministerstva kultúry SR, držitelia Ceny detskej poroty sa nachádzajú v Galérii mesta Bratislavy a Zbierka ilustrácií pre deti zase v Zichyho paláci. My sme zavítali rovno do BIBIANY.

„BIB je zážitok pre všetkých, ktorí radi podľahnú kúzlu príbehov a mágii ilustrácií.“, píše sa na stránke BIBIANY a veru, je to tak. Každá krajina dostala možnosť prihlásiť na BIB 2023 desať ilustrátorov či ilustrátoriek, ktorí ich budú reprezentovať. Základnými kritériami hodnotenia ilustrácií boli inovácia, kreatívnosť, výtvarné spracovanie a vhodnosť ilustrácií pre detské publikum.

„Čo má spoločné Švédsko a Japonsko, Slovensko a Brazília, alebo Bulharsko a Izrael? Napriek tomu, že nás delí mnoho kilometrov, vo svete príbehov sme výnimočne prepojení. V tom, čo cítime, o čom snívame, alebo čo nás bolí,“ dáva do pozornosti v súvislosti s ilustráciami Hana Križanová, vedúca sekretariátu Bienále ilustrácií Bratislava v BIBIANE.

Hneď pri vstupe sme dostali do rúk dosky s ceruzkou a pracovným listom „Cesta okolo sveta s ilustráciou“, prostredníctvom ktorého sme na výstave vyhľadávali rôzne symboly a plnili úlohy. Bolo vidieť, že vďaka týmto aktivitám sa na výstave zabavili menšie aj väčšie deti spoločne so svojimi rodičmi, starými rodičmi, či iným dospelým sprievodom. V pracovnom liste na nás čakalo aj prekvapenie v podobe spoločenskej hry špeciálne navrhnutej pre BIB, ktorá dokonca dovoľuje vymýšľať si v nej vlastné pravidlá.

Neskôr sme s Mimom zaskočili na slovíčko k Martine Pavlikánovej, vedúcej oddelenia živej kultúry. Vedie v BIBIANE lektorov a lektorky, ktorí/é sa počas výstavy venujú návštevníkom. Súčasťou rozhovoru bola aj naša redaktorka Veronika. A nie náhodou – je totiž súčasťou tohto lektorského tímu.

Martina: Hlavná myšlienka BIB bola prezentovať originály ilustrácií kníh pre deti, pretože ilustrácia v knihe je už graficky upravená a zmenšená. Ide aj o ukázanie rukopisu a možnosti ako vyjadriť dej, či už farebne, tvarovo a ukázať spektrum kvalitnej detskej literatúry. Ilustrácia je pre deti text, preto by mala byť jasná, zrozumiteľná, čitateľná. BIB je najväčšia prehliadka, mohli by sme povedať toho „naj“ z celého sveta. Najväčší prínos vidím práve v tom, že ilustrácia je príbeh bez slov, ktorý dieťa číta a tým rozvíja slovnú zásobu.

Ako vybrať správnu knihu pre dieťa? Čo je vhodné, čo nie je vhodné? Keď je kniha bestseller, je aj naozaj vhodná? Aj takéto otázky padli v našom vzájomnom rozhovore.

Veronika: Moja obľúbená knižka z aktuálnych na BIBe je bez textu, volá sa O PAIS MAIS BOBO a ilustroval ju kolumbijský ilustrátor Dipacho. Nachádzajú sa v nej iba ilustrácie a je o smiešnych, ceruzkou kreslených „myšiach“, ktoré sa bijú o orech. Sprevádzala som dnes prvákov a druhákov na ZŠ a ich reakcia na počarbané bijúce sa myši – „obyčajné ilustrácie“, je presne o tom, ako si deti vedia na podnet krásne rozviť príbehy. Nepotrebujú k tomu dokonca ani čítať text a zakaždým vidia iný príbeh. Ilustrácia je medzinárodný jazyk, ktorému každý rozumie a vtedy nezáleží na tom, či je knižka z Kolumbie, alebo z inej krajiny.

Martina: Na otvorenie výstavy Sieň slávy zavítala aj pani Elena Odriozola, španielska ilustrátorka a držiteľka Grand Prix BIB 2021. Stretnutie s ňou a s jej knihami, ktoré priniesla do knižnice BIBIANY, bolo veľmi inšpirujúce. Boli úplne iné, než tie, ktoré vyhrali. Boli to jednoducho ilustrované návody pre deti predškolského veku, napríklad ako si pripraviť raňajky, ako sa starať o záhradku, ako sa obliecť, a to takým spôsobom, že dieťa si dáva nohavičky na hlavu, takže zistí, že to nie je správne. Nám možno pripadajú také ilustrácie veľmi jednoduché a popisné, ale keď vezmeme 2 – 2,5 ročné dieťa, ktoré sa začína učiť týmto spôsobom, môžeme na deťoch potom vidieť prerod. Pri knihách pre deti a ilustráciách v nich je dôležitý vek, pre ktorý sú určené. Keď ideme k tínedžerom, dostávame sa k veľmi zaujímavej knihe z BIB 2023, ktorá rieši problémy, s ktorými sa stretávajú deti a hlavne dievčatá v Sýrii. Na BIBe je krásne cítiť podobné témy, ktoré sa prelínajú jednotlivými krajinami a všetky prezentujú jedinečné príbehy.

Veronika: Všetko je pod jednou strechou, je možné si pozrieť originál ilustrácie a zároveň si ju porovnať s verziou v knihe. Zaujímavé je aj riešenie kníh a to, čo sa stane s ilustráciou, keď sa zmení väzba, papier, keď je väzba mäkká, hrubá, otvorená.

Martina: Vidieť originály ilustrácií z celého sveta je jedinečný zážitok. Je pravda, že aj význam „originálu“ sa mení, nakoľko aj digitálna ilustrácia je originál. Na tomto ročníku BIB je asi tretina kníh tvorená digitálne alebo kombináciou techník, čo sa môžete dočítať v popisoch kníh. No nechýbajú ani klasické techniky ako kresba tušom, pastelom. Ako príklad spomeniem knihu, ktorá zaujala nie len mňa, ale aj odbornú porotu. Je to kniha Divas Almas z Lotyšska, kde ilustrátorka použila akvarel a ceruzku. Túto knihu mnohí učitelia, ktorí navštívili BIB 2023, dávajú ako príklad klasickej kresby. Ilustrátorka síce pracuje s obyčajnou klasickou technikou, ale v spojení s témou smrti má hĺbku.

Nás výstava nesmierne zaujala a veľmi sme si ju užili. Každý návštevník sa môže na BIBe stretnúť s lektorom alebo lektorkou, ktorý/é všetko vysvetlia, radi/y odpovedia na vaše otázky a tiež majú pre vás v pravidelných časových intervaloch pripravený výklad. Mimo odporúča BIB všetkými štyrmi labkami!

29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava – BIB 2023 so sériou výstav a sprievodných programov potrvá do 3. decembra. Výstavu súťažných ilustrácií si môžete v BIBIANE pozrieť od utorka do nedele od 10:00 do 20:00. Pre podrobnejšie informácie sledujte sociálne siete BIBIANY, aj ich webovú stránku. Neváhajte, na návštevu máte už len pár dní!

Ak si kladiete otázku, ako vybrať správne knihy, Martina s Mimom majú pre Vás tieto odporúčania:

Centrum čítania v BIBIANE
Knihometer
Knihy z vydavateľstva BUVIK
Literárne centrum
Časopis Slniečko
Gregorove tajné výpravy do vesmíru | Lucy Hawking a Stephen Hawking

Mimo na BIBe

#bib #bienaleilustracii #kniha #detskakniha #ilustracia #bibiana #čočítať literatura #predeti #mladez #bratislava

Fotografie a ilustrácie: Veronika Trokšiarová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *