O tomto sa človek rozpráva len s králikmi | Anna Höglundová

„Na svet som prišiel v jeden jarný deň pred trinástimi rokmi. Takmer ihneď som to oľutoval.“ Takto jednoducho a bolestivo začína Anna Höglundová svoju knihu O tomto sa človek rozpráva len s králikmi.

Ide o príbeh citlivého králika, s námahou sa snažiaceho nájsť svoje miesto na svete. S pocitom vylúčenia a osamelosti tvrdo narazí vždy, keď sa snaží zapadnúť medzi ostatných. „Vravieť nie som sa naučil tak dobre, až som úplne zabudol, ako povedať áno.“ Anna Höglundová je výborná ilustrátorka a píše precízne texty. Jej výpoveď je poetická a zároveň krištáľovo jasná. V tomto smere je O tomto sa človek rozpráva len s králikmi vybrúsená až na dreň a čitateľa si podmaní od prvej stránky. Kniha je balzamom na utrápenú dušu dvanásť či trinásťročných. Hlavnou postavou je králik, ktorý sa narodil do nehostinného a surového sveta. Je iný a má srdce na dlani. Zo všetkých síl sa pokúša prisposobiť sa ostatným a z celej jeho bytosti vyžaruje túžba po spoločnosti a spolupatričnosti. Bojuje so snahou byť ako všetci ostatní a zároveň hlboko vo svojom vnútri túži po tom, aby ho ostatní prijali takého, akým skutočne je.

Zdroj: https://www.knihcentrum.sk/o-tomto-sa-clovek-rozprava-len-s-kralikmi

Autorka: Anna Höglundová
Ilustrácie: Anna Höglundová
Odporúčaná veková kategória: 12+
Vydavateľstvo:
Knižná dielňa
Počet strán: 64
Preklad: Eva Lavríková

Knižku si môžete zakúpiť tu.

Knihu sme vybrali na základe odporúčania od Kataríny Mišíkovej Hitzingerovej, ktoré aj s ďalšími nájdete v tomto článku.

#kniha #Höglundová #12+ #čočítať #deti #mládež #literatúra #otomtosačlovekrozprávalenskrálikmi #osamelosť #spoločnosť #spolupatričnosť #králik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *