Svorka

Veronika Malgot autorka – režisérka – performerka – matka – aktuálne pôsobiaca v Divadle Jedným dychom
O ženách, čo behali s grantmi, kým jedným prsom nakojili to menšie a druhou nohou zabránili nehode toho druhého. O superhrdinkách žonglujúcich s prácou, rodinou a svojimi vlastnými snami. Ale čo matky performerky, tvorkyne… a stojí to vlastne všetko za to? O dôležitosti podpory a komunity, ktorá sa navzájom povzbudzuje a povznáša a čo robíme my? O tom, aké je to byť matkou vo svete nezávislého divadla.


Sme svorka. Svorka žien. Keď sa dieťa pozastaví na nekonečné minúty pri dedinskej poštovej schránke, nahrám hlasovku o výsledkoch grantových žiadostí na tvorbu. Keď sa tá druhá zo svorky zastaví na kojenie, nahrá mi svoju odpoveď. Náš spoločný čas sa hýbe v pozastaveniach. Nesynchrónne, nepravidelne, ale vytrvalo.

V práci šéfka povedala: “Hádam jej dieťa bude ešte toľko spať, aby nám aj tieto preklady dodala tak rýchlo.” Chcela som na tú vetu reagovať, ale nevedela som, čo poviem. Poviem, že určite to nerobí po nociach, veď jej partner tiež trávi čas s malou. V skutočnosti neviem, kedy preklady vznikajú. Chcem len zánik verejných predpokladov.

Nikomu nevadí naše šťastie, ani nešťastie. Útoky, ani pochvaly na moje materstvo spojené s tvorbou sa ma nedotýkajú. Je to otváranie úst za sklom.

Zvykla som si, že som odsúdená na zlyhanie. Menej toho nebude. Niečo sa rozbije, niekto mi nebude rozumieť, niekto sa na mňa nahnevá, niekto bude sklamaný, niekto na mňa úplne zabudne.

Som stratená. Zatiaľ som nezistila, či moja svorka žije slobodne v krajine nikoho, alebo sme udržované v teráriách, ako omyl slabého sociálneho inžinierstva spoločnosti.

Viem len to, že stojí za to. A to stačí.

Moja staršia dcéra sa naučila včera bicyklovať a ja som bola pri tom a to ti je výhra!

Kým som napísala tento text, môj muž prečítal deťom knihu Štrnásť vlkov, ktorú si staršia neželá pokresliť mladšou, lebo sme ju kúpili v škôlke, čo je vzácne. Číta už dlho napriek tomu, že sme pohádaní a možno práve preto.

Viem len to, že to stojí za to. A to stačí.

Pre trochu „zvlčenia sa“ so svojimi deťmi vyberáme z Veronikinho textu do pozornosti knihu Štrnásť vlkov od autorky Catherine Barr.

Ilustrovala Veronika Trokšiarová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *